facebook

Nauč se více

V této sekci pro vás každý měsíc zveřejníme studijní materiály, které navazují na hry a vzdělávací kurzy. Tyto materiály obsahují mnoho zajímavých informací, ale i praktických cvičení. Díky nim se můžete s tématem seznámit více do hloubky a najít další inspiraci.

Chci vědět více o turismu

Díky desátému případu s detektivem Martym a Karlou jsme se dozvěděli, co je to ekoturistika a jak se má správný ekoturista, dbající na životní prostředí i během jeho cestování, chovat. Pojďme se dozvědět více o dalších pojmech jako je agroturistika a šetrná turistika, které s dobrým přístupem k turismu rovněž souvisí.

Turismus

Nejprve si povíme více o tom, co je to turismus. Turismus je dle oficiální definice taková činnost, kdy osoba cestuje na přechodnou dobu z místa jejího běžného životního prostředí za jiným účelem než vykonáváním výdělečné činnosti. Důvody pro turistiku tak mohou být mimo relaxace i získávání nových znalostí nebo dovedností.

Šetrný turismus

Na rozdíl od masového a komerčního turismu klade šetrný turismus důraz na dobrý vztah k životnímu prostředí a místní komunitě, tedy k místním obyvatelům v oblasti, do které šetrný turista cestuje. Šetrný turismus je založený např. na snaze o udržitelnost, rozvoji kulturního a přírodního dědictví a rovněž na profesionálním přístupu.

Agroturistika

Agroturisté vyrážejí na dovolenou na venkov za hospodářstvími a farmami, kde mají možnost poznávat hospodářská a domácí zvířata, nebo se ekologicky se vzdělávat. Agroturisté také rádi ochutnávají přímo na farmě vypěstované plodiny a výrobky. Často jsou agroturisty lidé žijící ve městech, kteří rádi vycestují na venkov, aby si odpočinuli od běžného shonu.

Na zajímavé tipy na výlety se podívej třeba zde. Více o rozvoji ekoturismu v ČR si přečti tady.

Chci vědět víc o ekodesignu

V devátém případu jsme společně s detektivem Martym hledali ukradený mikročip a nacházeli nepotřebné a zbytečné vyplýtvané věci. Hledali jsme možnosti, jak s nimi nejlépe naložit, a sestavili soubor rad zodpovědného spotřebitele. V e-learningu jsme se zabývali ekodesignem a jeho uplatněním a důsledky reklamy. Pokud se chceš dozvědět o těchto tématech ještě něco, můžeš začít příručkou o ekodesignu.

Ekomóda

Napadlo by vás, že výroba džínů může někomu způsobit smrtelné onemocnění? Nebo by vás zajímalo, jak se pěstuje a zpracovává biobavlna a jaké jsou její výhody? Odpovědi na tyto otázky vám přiblíží článek o ekomódě, která je dnes čím díl rozšířenější a stala se běžným zbožím i velkých nadnárodních firem.

Šetrné uklízení

Přemýšleli jste někdy o tom, kolik škodlivých látek zcela běžně využíváme? Ekodesign je výborný přístup právě proto, že navrhuje výrobky i služby tak, že už při jejich vývoji klade důraz na šetrnost k přírodě. Jako příklad si můžeme vzít uklízení. Jak by se dala omezit míra využívání chemických čisticích prostředků? Konkrétní postupy můžete zjistit zde.

Co dělat s nepotřebnými věcmi

Pokud vám nestačily informace z e-learningu o tom, co lze dělat s věcmi, které už nepotřebujete, zde se dozvíte konkrétní možnosti. Zajímavé jsou weby rerere.cz, nevyhazujto.cz, vsezaodvoz.cz, využít lze také inzertní weby jako annonce.cz, sbazar.cz, aukro.cz apod.

Omezení a využití odpadu

Pokud vás ani předchozí kola Hry o Zemi nepřesvědčily, že je dobré třídit a to co nejvíc (nejen plast, papír a sklo, ale také např. baterie nebo hliník), třeba na vás zapůsobí videoklip o tom, co lze vyrobit z vytříděného odpadu. Pro zajímavost se můžete podívat, jak fungují třídicí linky. Nejlepší cestou ale je množství (netříděného) odpadu omezit, což je námětem dalšího zajímavého videa.

Kompostování

Zajímalo by vás, jak si vyrobit doma na zahradě nebo v bytě kompost? Ano, skutečně lze kompostovat i v bytě, a to za pomoci speciálních nádob. Kompostování je dnes čím dál oblíbenější. Pokud byste chtěli zjistit jak na to, poradí vám odborníci na webu kompostuj.cz nebo v klipu  o bioodpadu.

Chci vědět více o životním cyklu výrobků

Cesta vytříděného opadu

Vyprodukovaných odpadů člověkem je čím dál tím více, kromě jejich třídění a následné recyklace je neméně důležitá prevence jejich vzniku. Co tedy dělat, abychom neprodukovali odpadů co nejméně? Pročtěte si krátkou publikaci z pera Institutu Veronica. Dozvíte se, jak vzniku odpadů předcházet, jak s odpadem co nejlépe nakládat a jaká jsou využití zdánlivě nepotřebných věcí a materiálů. Publikaci naleznete zde.

Pokud chcete informovat o faktech o odpadech i své spolužáky, Institut Veronica pro Vás připravil i informační plakát. Nejdete jej zde

Mýty kolem třídění

Také Vás někdo někdy přesvědčoval, že nemá cenu odpady třídit, neboť se vše stejně pak vše sesype na jednu kopici? Nebo že třídí tak malý počet lidí, že to ani nemá cenu se snažit? Nebo že slova jako třídění a recyklace jsou jen módní trendy? Chcete vědět, jak na tyto mýty a pověry kolem třídění správně argumentovat?  Pokud ano, důkladně si pročtěte následující odkaz.

Vánoce a odpad

Jedním ze zátěžových období, kdy vzniká spousta odpadu, jsou Vánoce. Každý si jistě vzpomenete, že jste někdy dostali ne úplně vysněný dar, který pak skončil pod postelí a po čase kvůli nepotřebnosti či neoblíbenosti v odpadu. Zkuste pojmout příští Vánoční svátky trochu jinak a při obdarovávání ostatních myslete i na životní prostředí. Pokud už dárky dáváme a chceme dávat, máme řadu možností, jak pořídit takové, které znamenají menší zátěž pro životní prostředí, případně které mohou pomoci a udělat radost i jiným. Publikace Institutu Veronica Vám nabízí desítky konkrétních rad, jak nakupovat na Vánoce "ekologicky".

 

Chci vědět více o životním stylu

Náš chemický dům

Pokud se chceš dozvědět více o tom, jaké chemické látky mohou být obsaženy v zařízení a věcech, jež běžně používáš doma, a jaká s nimi souvisí rizika, pomůže ti k tomu tento interaktivní průvodce.

Jak trávíme svůj volný čas?

1.png

Na tuhle otázku si musí odpovědět každý sám, ale tento graf nám ukazuje, jak lidé odpovídají, pokud se jich někdo ptá. Co děláš nejčastěji ty?

Příběh věcí

Náš životní styl se vyznačuje tím, že máme spoustu věcí, které více či méně potřebujeme. A na výrobu věcí se spotřebovávají přírodní zdroje, jichž je jen omezené množství – 1 planeta.

Pokud tě zajímá, co všechno se děje s věcmi od okamžiku, kdy se začnou vyrábět, přes jejich fungování pro člověka, až do okamžiku, kdy je lidé odloží, můžeš se podívat na tento film.

 

 

Chci vědět více o technologiích

Byl tvůj mobil, počítač nebo televizor vyroben ekologicky?

Jsi milovníkem nových technologií a chceš myslet při výběru nových přístrojů také na ekologii?

Výborně, skvělým pomocníkem při výběru ti může být Průvodce zelenou elektronikou od organizace Greenpeace, který ohodnotil hlavní výrobce mobilů, televizorů a počítačů dle těchto kritérií: omezení negativního vlivu na klima, produkce zelenějších výrobků a udržitelnost výrobního provozu.

Podívej se na aktuální verzi Průvodce zelenou elektronikou právě zde a zjisti, jak si stojí tvé přístroje a jejich výrobce.

Kompletní mapa sběrných míst pro vysloužilé elektrospotřebiče

Podívej se na přehlednou mapu všech sběrných míst pro elektroodpad a budeš mít dokonalý přehled o sběrných dvorech, mobilních svozech, prodejcích elektra, malých kontejnerech, ale i netradičních sběrných místech po celé České republice, kam můžeš svůj vysloužilý elektrospotřebič bezplatně odevzdat.

Detailní mapu sběrných míst po celé ČR, v jenotlivých krajích a obcích si můžeš prohlédnout tady.

Množství mobilů a počítačů na jednoho Čecha

Jen v ČR je registrováno více jak 13 000 000 mobilních telefonních čísel a ročně mění samotný přístroj v ČR asi čtvrtina obyvatel. Podobně jsme na tom i s počítači. Dokážeš odhadnout, kolik připadalo na 100 domácností mobilů a počítačů v roce 1999 a v roce 2009 a jak si stojíme dnes? Můžou ti v tom pomoct právě údaje Českého statistického úřadu a uvidí v grafu nárůst mobilů a počítačů za 10 let od roku 1999 do roku 2009.

Vybavenost domácností počítačem (počet přístrojů na 100 domácností)
počítače.png
Zdroj: ČSÚ, Statistiky rodinných účtů

Počet mobilních telefonů v domácnostech (počet přístrojů na 100 domácností)

mobily.png

Zdroj: ČSÚ, Statistiky rodinných účtů

Osobní počítače a mobily ve světě

A jestli tě zajímá, jak je na tom Česká republika oproti světu, můžeš se podívat na následující mapku Světové banky, která zachycuje údaje počtu mobilních telefonů a počítačů na 1000 obyvatel v roce 2002 po celém světě.

computers per 1000 people.png mobiles per 1000 people.png

Zdroj: World Bank

Chci vědět více o bydlení

Pokud se chceš dozvědět více o tom, kde a jak je možné v rodinném domku ušetřit energii, projdi si dům plný úspor na portálu Nazeleno.cz. Pomocí této interaktivní aplikace se můžeš během chvilky o úsporách energie dozvědět další podrobnosti. Aplikaci nalezneš zde.

Jak je na tom naše škola?

Podobně jako své domácnosti se můžeš pokusit podrobit auditu i vytápění své školy. Školní budovy mají obecně vysokou spotřebu energie a kontrolou jejich energetické spotřeby můžeme ušetřit značné množství finančních prostředků. Proveďte se svými spolužáky měření spotřeby energií na vytápění – zemního plynu, elektřiny, centrálního vytápění. Pracovní listy a instrukce k aktivitě nalezneš zde.

Ekoprůkopníci: Ekobydlení – dokument o energeticky šetrných budovách

Pokud se chceš dozvědět více o energeticky šetrných budovách – jak se plánují, staví a jak se v nich žije, neváhej se podívat na dokument České televize s názvem Ekoprůkopníci.

Proč jsou okna na jih úsporná?

okna.jpg

Jedním z hlavních charakteristik pro pasivní dům jsou velmi významné solární zisky, které dopadnou do interiéru jižním prosklením. Často je prosklená více než polovina celé jižní stěny domu. Pozemek by tedy měl na této straně poskytovat dost soukromí a současně nesmí být stíněn (lesem, okolní zástavbou).

Orientovat prosklení na východ či západ je nevhodné. Letní slunce má i nízko nad obzorem dost síly, takže by i ráno a večer dům přehřívalo. Jižní zasklení lze před vysokým sluncem snáze zastínit (např. markýzou) a paprsky dopadající pod ostrým úhlem se z větší části odrážejí ven.

Více si o dalších zásadách nízkoenergetického domu můžeš přečíst zde.

Zdroj: EkoWatt

Projekt CZECH GREEN SCHOOL – e-learning: Obálka budovy

Obálce budovy jsme se věnovali ve hře i v e-kurzu. Dalším námětem ti může být krátký videokurz projektu Czech Green School. Projekt se zaměřuje i zdroje energie, její získávání a užívání. Zde si můžeš zhlédnout jednu z lekcí k tématu bydlení.

Chci vědět více o jídle

Je lepší jíst méně a častěji?

Mnoho lidí, které trápí nadváha, se rozhodnou omezit v jídle. Vychází z domněnky, že pokud omezí příjem potravy, nebude po čem tloustnout. Myslíte si, že hladovění je správná cesta jak dosáhnout ideální postavy? Podívejte se na dokument z produkce České televize, který vám tuto otázku dobře zodpoví.

Hlad ve světě

V roce 2000 se světoví vůdci zavázali, že sníží počet lidí trpících hladem na polovinu. Počet lidí trpících hladem ve světě zůstává i nadále nepřijatelně vysoký, v roce 2009 poprvé v dějinách přesáhl 1 miliardu. Cílem studie organizace Glopolis je ukázat téma hladu v globálním kontextu, a to proto, že jde o začarovaný kruh. Studie začíná u definice toho, co je vlastně hlad. Dále se věnuje otázkám, kdo hladoví a v jaké části světa žije. Vysvětluje, proč hlad stále existuje i v 21. století. Studii naleznete k pročtení na těchto stránkách: http://glopolis.org/cs/clanky/proc-jedna-miliarda-hladovi/

Co se skrývá pod označení fair trade?

Heslo fair trade znamená v překladu „spravedlivý obchod“. Jedná se tedy o způsob obchodu, jehož cílem je přímá a účinná podpora znevýhodněných pěstitelů a řemeslníků z rozvojových zemí Afriky, Asie a Latinské Ameriky. Je založen na vytvoření partnerství mezi producentem na straně jedné a spotřebitelem na straně druhé. Výrobcům fair trade nabízí spravedlivé obchodní podmínky, možnost vymanit se z bídy, žít důstojný život a plánovat budoucnost. Nám, spotřebitelům, pak dává fair trade jedinečnou možnost prostřednictvím každodenního nakupování snadno a účinně se zapojit do snižování chudoby lidí na celém světě.

Mezi hlavní principy fair trade patří: spravedlivá cena, zákaz dětské práce, důstojné pracovní podmínky a environmentální udržitelnost.

Více informací o fair trade a principech tohoto obchodu naleznete zde.

Chci vědět více o dopravě

Během hry a e-kurzu jsme zjistili, že dopad dopravy na životní prostředí není nejlepší. Vzhledem k nárůstu dopravy se sama od sebe situace jen těžko zlepší. Jednou z možností jak snížit negativní vliv dopravy na životní prostředí je více využívat jiné dopravní prostředky než auto. Příklad si můžeme vzít třeba z Dánska, kde je čím dál tím rozšířenější cyklistika nejen jako rekreační sport, ale i jako běžný způsob dopravy. Více o tom, jak díky jízdě na kole můžeme snížit emise, se dočteš v následujícím článku.

A pokud Tě zajímá, jak se vlastně ono zněčištění vzduchu měří, podívej se na následující krátkou reportáž.

Zamysli se nad svým cestováním

Zamyslel ses někdy nad tím, kolik času ty sám strávíš na cestách? A jaké dopravní prostředky u toho používáš? Zkus si spočítat, kolik času procestuješ za jeden týden. A co teprve za rok? Zamysli se také nad tím, jaké dopravní prostředky při cestování využíváš. Pak si můžeš spočítat, kolik emisí CO2 za rok vyprodukuješ a jaký je Tvůj vliv na životní prostředí. Spočítat to můžeš díky znalostem, které jsi získal během hry. Pomůže Ti také následující odkaz.

Dálnice omezují pohyb zvěře

Jak již víme díky hře, doprava má mnoho negativních dopadů na životní prostředí. Jedním z těch, o kterém se nemluví příliš často, je omezení pohybu zvěře díky nárůstu dopravy a výstavbě nových komunikací. Tento negativní dopad je možné omezit výstavbou takzvaných ekoduktů - umělých přechodů pro zvěř. Výstavba ekoduktů bohužel není zrovna jednoduchá ani levná záležitost a tak jich není dostatečné množství. Často jsou navíc ekodukty stavěny neodborně, takže zvěři nevyhovují a neslouží tak svému účelu. Více o problému ekoduktů se dozvíš v následujícím článku nebo videu.

Chci vědět více o energii

Pokud se chceš dozvědět více o tom, kde se energie vlastně bere a jak ji můžeme využívat, určitě si nenech ujít krátký dokument České televize. Během 8 minut uvidíš proměny energie ve vesmíru, možnosti jak ji využít a nové technologické postupy, které čekají na další generace. Video můžeš sledovat na odkazu zde.

Detektivní příběh nás zavedl do domácnosti Vopelků, Burešů a Čápů, kde jsme odhadovali možné příčiny kolísání napětí a výpadků elektrické energie. Jak jsme zjistili při hře, příčin může být několik. Cesta elektrického proudu do domácnosti je dlouhá. Pokud se chceš dozvědět, co všechno se stane, než si v pokojíčku rozsvítíš, koukni se na následující video.

Chci ještě více šetřit energií

Možnostem úspory energie jsme se věnovali jak ve hře, tak v e-kurzu. Další příležitosti, kde je možné uspořit energii a tak šetřit naše životní prostředí najdete v krátkém videokurzu projektu Czech Green School. Projekt se zaměřuje i na témata jako je osvětlení, spotřebiče a teplo v budovách. Zde si můžete zhlédnout jednu z lekcí k tématu energie v domácnosti.

Jaký by byl den bez elektřiny?

A jaký by byl tvůj den bez elektřiny? Zkus si prožít jeden celý den bez použití elektrické energie a sleduj, co všechno jsi musel(a) omezit. Sepiš si seznam všech aktivit, které normálně během dne děláš a které jsou na elektrické energii závislé. Napadá tě, jak by šlo v těch konkrétních činnostech elektřinu nahradit?

Chci vědět více o tom, jak se elektřina vyrábí

V e-kurzu jsme se dozvěděli také některé informace o tom, jak je možné elektrickou energii získávat. Rozdělili jsme zdroje energie na obnovitelné a neobnovitelné. V následujících videích a na animovaných obrázkách se můžeš dozvědět více o jednotlivých způsobech výroby elektřiny. O výrobě elektrické energie z alternativních zdrojů v České republice se dozvíš v krátké reportáži České televize zde. Pokud máš zájem podívat se na konkrétní nákresy elektráren, vyber si z následujících odkazů. U jednotlivých částí elektrárny na obrázkách najdeš také popis dané části, jejich úlohu v systému elektrárny atp.

Vodní elektrárna
Jaderná elektrárna
Tepelná elektrárna

Základními informacemi o výrobě elektrické energie pomocí slunce tě provede následující video.

Aktuální informace o solární energii najdeš v krátké reportáži ČT zde.


Chci vědět více o vodě

První detektivní případ nás zavedl do míst, kudy se prohnala povodeň. Společně s Martym jsme odhalovali příčiny povodní a navrhovali panu starostovi možná řešení, jak se povodním bránit. Vyzkoušeli jsme si, že každé opatření má svoje pro a proti a vždycky je nutné se rozhodovat podle konkrétních okolností. Pokud máš chuť, můžeš se v následujícím dokumentu z dílny České televize dozvědět ještě více o tom, jaká protipovodňová opatření jsou vhodná a proč.


Koloběh pitné vody

V e-learningu jsme doplňovali jednotlivé fáze koloběhu vody v přírodě. Jak je to však s koloběhem pitné vody? Kde se bere a kam putuje voda z našeho domácího odpadu? Podívej se na obrázek koloběhu vody ve vodárenství, vytvořený v rámci projektu Vodní strážci společností Pražské vodovody a kanalizace.

Ještě více zajímavých úkolů pak můžeš najít přímo v připravených pracovních listech.

Jak a kde vodu spotřebováváme

Pokud přemýšlíš spíše nad tím, jak můžeš vodou šetřit, a informace v e-learningu ti nestačily, můžeš se podívat ještě na následující stránky, kde najdeš kompletní přehled o spotřebě vody v domácnosti. Víš, kolik spotřebuješ pitné vody za den a jaká je její cena?

Chcete si po přečtení rad spočítat, jak jste na tom doma se spotřebou vody, zda jste nad českým průměrem či zdali jste k vodě šetrní? Použijte kalkulačku spotřeby pitné vody, kterou pro vás na svých stránkách připravily Pražské vodovody a kanalizace.

Není nad důkazy aneb jeden ukázkový pokus k úspoře vody

Možnosti úspory pitné vody je nejlepší si vyzkoušet na vlastní kůži. Máme tu pro tebe pár pokusů, které tě přesvědčí, že někdy pitnou vodou plýtváme opravdu nehorázně.

Pokus „Vana versus sprcha“
Zkus si například, kolik ušetříš vody, když se místo koupání v napuštěné vaně budeš jednou sprchovat.  Při sprchování uzavři odtok vany, po jednom osprchování změř výšku vody a výsledek porovnej s výškou vody ve vaně naplněné pro koupel. Pokud chceš vypočítat přímo objem v litrech, můžeš považovat vanu za kvádr a pak spočítat podle výšky vody ve vaně rozdíl v objemu vody spotřebované na umytí sprchováním a koupelí.

Vítej na Zemi a seznam se s vodou v číslech

Česká informační agentura životního prostředí vytvořila multimediální ročenku, kde je voda jedním z hlavních témat. Pokud tě zajímají další informace či statistiky anebo chceš vědět, kdo jsou např. strážci vodních toků či jak funguje a co je hamr, určitě zavítej na stránky projektu Vítejte na Zemi. Devět kapitol věnovaných vodě můžete probádat na těchto stránkách. Pokud vás bavilo pátrání s Martym, i multimediální ročenka vám nabízí několik simulačních her. Vyzkoušet je můžete zde.

Když je vody málo: sucho

Někde je vody příliš, jinde se jí však zásadně nedostává. A to platí i u nás v České republice. Že může být nedostatek vody stejně velký problém jako samotné povodně, odhaluje krátký dokument České televize o suchu. Seznam se s příčinami a důsledky sucha zde.