facebook

Aktuality

Brazilský biobankomat?

V brazilském městě Sao Paulo si můžete vybrat peníze z nově vznikajících biobankomatů. O co se jedná? Je to nový typ bankomatů na výdej peněz, které jsou ale energeticky šetrné. Kabiny těchto bankomatů jsou vyrobeny z obnovitelných nebo recyklovatelných materiálů a na jejich střeše roste zeleň a tráva, což přispívá k jejich menší energetické náročnosti a možnosti lepšího chlazení.

Kabiny také mají na střeše instalovány solární panely a jejich osvětlení uvnitř se automaticky vypíná. Přestože je jejich výroba prozatím o třetinu dražší, díky nízkým provozním nákladům jejich instalováním mohou banky výrazně ušetřit.

To, že jsou dlouhodobě tyto bankomaty energeticky úspornější a k přírodě o mnoho šetrnější, potvrzuje zájem o jejich použití a výstavbu po celé jižní Americe a také v zahraničí. Na speciálním veletrhu se o biobankomaty  zajímaly také evropské banky. Nebude to třeba dlouho trvat a podobný biobankomat najdeme i u nás v České republice.

Ekologické stavby a energeticky šetrnější výstavba tak může najít svůj prostor v jakémkoliv odvětví. Zamyslete se, které z budov ve vašem okolí by mohly být vystaveny z obnovitelných a recyklovatelných materiálů. Představivosti se meze nekladou!

Jak takový biobankomat vypadá, si můžete prohlédnout zde:

http://www.ceskatelevize.cz/ct24/relax/1152255-seznamte-se-s-biobankomatem-na-strese-mu-roste-trava

Zpět