facebook

Aktuality

Odpadky a turismus v Káhiře

Káhira jako hlavní město Egypta patří k významným metropolím, do kterých přijíždějí denně turisté z celého světa. Přesto je v Káhiře jedna čtvrť, do které turisté nikdy nezavítají. Říká se jí Manshiyat naser neboli Město odpadků. Jedná se o čtvrť, jejíž obyvatelé nahrazují káhirský sběrný systém odpadů.

Přestože je Město odpadků vzdálené pár kilometrů od čtvrtí s hotely, kam denně přijíždějí turisté, jak už její název napovídá, hromadí se zde odpad z celé Káhiry a část z něj se dočká recyklace. Některé rodiny si z recyklace udělaly živobytí a v odpadcích hledají sklo, papír a další suroviny. V odpadkových pytlích se hledá vše, co by se mohlo recyklovat, znovu využít či prodat.

Suroviny určené k prodeji a další recyklaci pak rodiny naloží na obrovskou hromadu na vozík tažený koněm nebo oslem, aby je mohli převézt do jiné části města. Celá ekonomika této čtvrti se plně odvíjí od recyklace odpadů.

Odpadky však doslova zaplavují ulice, balkony a jednotlivé domy. Prostě jsou všude, kam se podíváte. Tento stav má samozřejmě závažný dopad na hygienu, rozvody vody a elektřiny v celé čtvrti. Nemluvě o zápachu, který se z nahromaděných odpadků line.

Zde se podívejte na fotoreportáž z Města odpadků: https://zpravy.aktualne.cz/zahranici/mesto-odpadku-odvracena-tvar-kahiry/r~i:gallery:27977/?redirected=1483883747

Zpět