facebook

Aktuality

Umění a odpad – Junk Art

Umění z odpadu není novodobým trendem, již v padesátých letech se stalo oficiálním hnutím ve Spojených státech amerických, a jelikož lidstvo s produkcí odpadu zřejmě jen tak nepřestane, má tento směr šanci přetrvat ještě dlouhý čas.

Co jsou základní charakteristiky uměleckého díla, aby mohlo být označeno za Umění z odpadu? Dílo většinou vypadá jako něco vytvořeného sotva za pár stovek, přesto se jeho odhadovaná hodnota může pohybovat od řádů desetitisíců. V tomto ohledu tedy nejde o materiál, ale o uměleckou hodnotu díla.

Krása díla rovněž nevychází z použitého materiálu, jako jsou např. pneumatiky, pásky z audiokazet či víčka od pet lahví. To, co dělá dílo krásným a zajímavým, je jeho kompozice, neboli jak autor jednotlivé materiály poskládá a uspořádá do jednoho celku.

Umění z odpadu také vychází z toho, jak jsou v dnešní době výrobky vyráběny, jak se zkracuje jejich životnost a kolik lidstvo produkuje odpadu. Novodobí umělci, kteří s odpadem jako materiálem pracují, pak upozorňují i na tento jev.

Podívej se na video z výstavy známého českého umělce Krištofa Kintery:

https://video.aktualne.cz/z-domova/video-nervozni-stromy-a-pyramida-z-pracek-kintera-zaplnil-ru/r~bddfe55e93ab11e7a0c50025900fea04/

Zpět